сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Иванов: Во ваков чувствителен момент Заев треба да се однесува одговорно

ivanov

Последни вести

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија излезе со писмено соопштение во врска со изнесувањето информации од страна на претседателот на политичката партија СДСМ, Зоран Заев од одржаната седница на Советот за безбедност.

Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат дека Зоран Заев, како претседател на политичката партија СДСМ бил повикан од страна на претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов да присуствува на седницата на Советот за безбедност, со цел да биде информиран за деталите и преземените дејствија во акцијата во Куманово, како и за безбедносната состојба на државата.

„ За г. Зоран Заев е покренато обвинение за случајот „Пуч“. Македонскиот претседател, почитувајќи ја пресумпцијата на невиност, а водејќи се од државните интереси одлучи да го повика г. Заев да присуствува на седницата на Советот за безбедност. Господинот Зоран Заев, согласно деловникот за работа на Советот за безбедност, потпиша изјава која го обврза да не изнесува какви било информации од одржаната седница. Сметаме дека во вакви исклучително чувствителни моменти неопходно е одговорно однесување од сите“, стои во соопштението.

Најчитани вести