сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Иванов за Водици во Тетово и Гостивар

pretsedatel_gjorge500

Последни вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар.

-Во Тетово Иванов ќе присуствува на богослужбата во Соборниот храм „Свети Кирил и Методиј”, со која ќе чиноначалствува митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, и на церемонијата на положување на светиот крст. Во Гостивар, со почеток во 11:30 часот во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица”, македонскиот претседател ќе се приклучи кон литијата која тргнува од Соборниот храм и се упатува кон мостот на реката Вардар за присуство на чинот на положување на светиот крст, се вели во соопштението од кабинетот на претседателот Иванов.

Најчитани вести