четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ивановиќ во вистинско време ја изненади Серена Вилијамс

Ana-Ivanovic-476x316

Поврзани вести

Поранешниот светски женски тениски рекет број еден Ана Ивановиќ, ја приреди најголемата сензација на годинашниов Австралија Опен елиминирајќи ја најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс.

Таа по четири порази во низа од Американката без освен сет со совршена игра ја доби Вилијамс со 4:6,6:3,6:3 по два часа борба.

„Не размислував против кого играм. Само уживав во тенисот и играв најдобро што знам и умеам. Секако ова извонредна победа која ми дава дополнителен мотив за продолжението на турнирот“ , изјави Ивановиќ.
Пласман меѓу осумте најдобри обезбеди и Флавија Пенета која беше подобро од Анџелика Кербер со 6:1,4:6,7:5), како и Кинеската На Ли која убедливо со 6:2,6:0 славеше против Русинката Екатерина Макарова.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести