Балкан

Иво Санадер итно префрлен во болница

Иво Санадер итно префрлен во болница

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер заради проблеми со срцето е преместен во болница. Санадер веќе подолго време не се чувствувал добро и не присуствуваше на последното судско рочиште во Загреб.

Тој од затворот Реметинец итно е пренесен во болница, а адвокатот потврдува дека синоќа му е извршена дефибрилација за да му се врати нормалната работа на срцето. Тој ќе остане хоспитализиран во болница.

Поранешниот лидер на ХДЗ и премиер на Хрватска е осуден на повеќегодишен затвор заради корупција, подмитување и воено профитерство.