понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Избирачите наместо со спреј ќе се обележуваат со маркер

Оваа година за првпат, наместо со спреј избирачите ќе бидат обележувани со маркер на подноктицата и ноктот од палецот. Отпечатокот ќе има трајност најмалку 24 часа по нанесувањето и нема да може да се избрише со алкохол, ацетон, хидроген или други средства за бришење.

download

Последни вести

На денешните избори за претседател на земјава, гласањето почна во 7 часот и ќе трае до 19 часот.

Оваа година за првпат, наместо со спреј избирачите ќе бидат обележувани со маркер на подноктицата и ноктот од палецот. Отпечатокот ќе има трајност најмалку 24 часа по нанесувањето и нема да може да се избрише со алкохол, ацетон, хидроген или други средства за бришење.

Според утврдените правила од Државната изорна комисија, пред лицето да гласа, членовите на избирачкиот одбор треба да проверат дали има видлива трага од маркерна десниот палец. Потоа се проверува дали го има на избирачкиот список и неговите документи за лична идентификација.

Избирачот кој нема да се согласи да биде обележан со маркер, нема да му биде дозволено да гласа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести