среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Избор на Експертите: Како да ослабите, а килограмите да не се вратат?

Како да ослабите, а килограмите да не се вратат? Сите овие „мини – ужинки“ имаат помалку од 150 калории, а ќе ве спречат да се прејадете за главните оброци.

1-zdrava-i-brza-dieta-za-slabeenje-bez-napor-www.kafepauza.mk_

Поврзани вести

Како да ослабите, а килограмите да не се вратат? Сите овие „мини – ужинки“ имаат помалку од 150 калории, а ќе ве спречат да се прејадете за главните оброци.

За сите оние кои сакаат да се ослободат од вишокот на тежина, диетологот Људмила Денисенко обезбедува листа на храна која може да се конзумира помеѓу оброци.

Сите овие „мини – ужинки“ имаат помалку од 150 калории, а ќе ве спречи да се прејадувате за главните оброци.

Воведете го ова правило во вашата исхрана и повеќе нема да мора да се грижите завишокот килограми!

  1. Грст суво грозје: 50 грама – 130 калории
  2. Две киви – 95 калории
  3. Дваесет и еден бадеми – 147 калории
  4. Јогурт од обезмастено млеко – 60 калории
  5. Кафе без шеќер 100 гр плус парче кашкавал 10 г – 37 калории
  6. Чаша млеко – 65 калории
  7. Три мали моркови – 65 калории
  8. Едно јаболко и 100 гр кефир – 50 калории

Исто така, овие неколку јадења во мали количини, може да се консумираат како вечера:

– Свежа салата прелеана со јаболков оцет

– Семки од тиква или сончоглед 20-30 грама

– Помали печени компири со парче свежо сирење

– Домат со парче свежо сирење

– Три бисквити од интегрално брашно

– Печени јаболка без шеќер

– Суво овошје: сливи, смокви, урми, банани …

Најчитани вести