среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Избор за најубава жена-борец меѓу проруските сили во Украина

zeni

Последни вести

Жените кои се борат против украинските војници вчера учествувале во натпреварот за најубава жена-борец, заменувајќи ги чизмите и униформата со потпетици и свечени фустани.

Настанот го организирале самопрогласените власти во градот Доњецк во чест на Меѓународниот ден на жената, кој се уште се слави ширум поранешниот Советски сојуз.

Жените од три проруски баталјони се појавиле со свечени фустани, а потоа во униформа ги примале наградите и розите. Некои од нив некогаш работеле како учителки или имале приватни бизниси.

– Не сум навикната на ова. Мораме да носиме потпетици, а фустанот толку многу открива. Ние сме пред се војници, изјави Наталија, една од учесничките, чие воено име е „Радист“.

Најчитани вести