вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 61

Избори во Берлин: Партијата на Меркел повторно стравува

Резултатите на анкетите покажуваат дека владејачката партија можеби нема да освои комбинирано мнозинство во парламентот во Берлин.

berlin

Последни вести

На денешните парламентарни избори во германската покраина Берлин, конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел се соочени со многу слаби резултати, додека националистичката партија Алтернатива за Германија (АФД) се надева на нов успех.

Изборите се случуваат две недели по падот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на трето место на изборите во источната покраина Мекленбург во западна Померанија каде АФД забележа победа.

Тоа е најлош резутат на демохристијаните во покраината каде се наоѓа изборната единица на Меркел.

Резултатите на анкетите покажуваат дека владејачката партија можеби нема да освои комбинирано мнозинство во парламентот во Берлин.

Најчитани вести