вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Избори во САД: Републиканците презедоа целосна контрола врз Конгресот

US-VOTE-POLITICS

Последни вести

По големиот успех на изборите за Сенатот и за Претставничкиот дом републиканските кандидати презедоа целосна контрола врз Конгресот во САД.

Републиканците ќе имаат од 52 до 100 сенатори, стабилно мнозинство во Претставничкиот дом, а победија и во важните гувернерски трки во повеќе клучнии или традиционално демократски држави.

Инаку, резултатите се толкуваат како своевиден референдум за претседателот Барак Обама, чии резултати се значително под очекувањата дури и кај неговите најголеми поддржувачи, а има и се помала поддршка.

На меѓуизборите кои се одржуваат на половина од претседателскиот мандат,  учествуваа 435 членови од Претставничкиот дом, 36 членови од Сенатот и 36 гувернери на сојузните држави.

Демократите го контролираа Сенатот во последните осум години, победувајќи дури и во 2010 година кога републиканците имаа одлични резултати.

Излезноста беше околу 38 проценти на национално ниво, стандардно за меѓуизборите. Целосните резултати ќе бидат познати денеска попладне, освен во Лујзијана, каде на 6. декември се одржува вториот круг од изборите за Сенатот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести