вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Изборот на Македонија е групата А

Muaketov

Поврзани вести

Женската репрезентација на Македонија до 17 години ќе игра во групата А на Европското првенство што летово ќе се одржи во Скопје. Противници на Македонија ќе и бидат Шведска, Словенија и Чешка.

Според пропозициите, првите две репрезентации од секоја група продолжуваат да разигруваат за медал, во две новоформирани групи, а другите разигруваат за пласман од 9 до 16 место.

Откако беа извлечени репрезентациите од трите барабани, Македонија како домаќин имаше шанса да ја избере групата во која сака да игра. По кратката консултација Јуле Дамчевска објави дека сме решиле да играме во А групата. Тоа значи доколку продолжиме понатаму во Главната фаза би вкрстиле со репрезентациите од Групата Б.

Ждрепка за ЕП за кадетки:

Група А: Шведска, Словенија, Македонија, Чешка

Група Б: Русија, Романија, Германија, Шпанија

Група Ц: Португалија, Хрватска, Франција, Холандија,

Група Д: Данска, Норвешка, Унгарија, Словачка,

Најчитани вести