сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Избран добитникот на државната награда „Мајка Тереза“

hitportal-majka-tereza

Последни вести

Поликсена Илоска е добитниот на државната награда „Мајка Тереза“. Таа оваа награда ја добива за остварување во областа на хуманоста и човечката солидарност.

Наградата „Мајка Тереза“ се доделува за особено значајни остварувања од интерес на државата во областа на хуманоста и човечката солидарност и за поттикнување, унапредување на меѓусебното разбирање и развој на соработката како меѓу народите, така и меѓу припадниците на различните заедници, култури и вери.

Свеченото доделување на наградите ќе се одржи на 26 август.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести