петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Издадени 169 одобренија за градење, најмногу во скопскиот и полошкиот регион

66a4601e-construction-600x393

Поврзани вести

Во јуни годинава се издадени 169 одобренија за градење што е за 6,1 процент помалку во однос на јуни претходната година, објави Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1.933.421 илјади денари што е за 28,2 отсто повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 126 (74.6%) се наменети за објекти од високоградба, 18 (10.6%) за објекти од нискоградба и 25 (14.8%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 169 објекти, на 119 (70.4%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 50 објекти (29.6%) инвеститори се деловни субјекти.

Во овој период е предвидена изградба на 292 стана со вкупна корисна површина од 26 765 м2.

Најмногу одобренија 54 се издадени во Скопскиот, потоа 37 во Полошкиот, 20 во југозападниот, 15 во Пелагонски, по 14 во Вардарскиот и југоисточниот и девет во источниот регион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести