четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Изгаснат пожарот кај Теферич

t

Поврзани вести

Целосно е изгаснат пожарот што вечерва зафати дел од Водно кај локалитетот Теферич.

Како што информира командантот на Скопската противпожарна бригада Благоја Менковски, опожарени се сува трева и грмушки на околу 3.000 метри квадратни површина. Причината за пожарот е најверојатно човечки фактор.

– Реагиравме веднаш по добиената дојава за пожарот. Во гаснењето беа вклучени седум противпожарни возила со 15 пожарникари, изјави Менковски.

На терен, додаде, останува да дежура екипа со едно возило.

Најчитани вести