четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Прифатени измените на законот за градење

sobranie-koli-601x320

Последни вести

Измените на Законот за постапување со бесправно изградени објекти со кои се врши усогласување со Законот на катастар со цел примателите на социјална помош да добијат бесплатна изработка на елаборати денеска го поминаа првото читање во собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески појасни дека со измените се предвидува воспоставување електронски регистар на приматели на социјална помош со цел точно да се утврди кои се социјално загрозени случаи и бесплатно да им се изработи елаборат за легализација.

Според пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, се работи за добар закон со кој на околу 40 илјади граѓани ќе им се помогне да ги легализираат своите дивоизградени објекти.

Покрај ова, на денешната седница во второ читање беа проследени и измените на Законот за градење во кој, како што истакна министерот Јанакиески, се вградени неколку мерки од програмата на Владата. Меѓу другото, се предлага сите пешачки премини кои ќе се градат или реконструираат во градските средини да бидат прилагодени за движење на слепите лица, а во станбените згради се предвидува еден од 10-те станови да биде адаптиран за хендикепирани лица. Со предлог измените и идните градби во градовите ќе треба да имаат приклучок за гас поради интенцијата за изградба на секундарна мрежа на гас. Се предвидува и идните градби од јавен интерес да имаат паркинг за велосипеди, а веќе изградените градби имаат рок од една година да се прилагодат на новите измени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести