понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Изградба на дактилни патеки во Центар, бараат советниците од ВМРО ДПМНЕ

Советниците од ВМРО ДПМНЕ бараат општина Центар да изгради дактилни патеки за слепите лица

daktilni pateki

Поврзани вести

Советниците од ВМРО ДПМНЕ во општина Центар на денешната седница побараа да се изградат дактилни патеки за слепите лица.

Како што објасни советничката Даниела Рангелова, со оваа мерка ќе биде олеснето движењето на слепите лица.

Ваквото барање првично стигна од Сојузот на слепи лица, па советниците од владејачката партија им излегоа во пресрет.

Тие побараа од градоначалникот на Центар, оваа точка да биде додадена во дневниот ред на општинскиот совет.

Во предлогот на Рангелова е наведено дека вакви дактилни патеки треба да се изградат кај „Рајко Жинзифов“, „Иван Милутиновиќ“ и „Костурски херои“. Вакви патеки ќе го олеснат секојдневието на лицата со оштетен вид.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести