сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Изградени 36 нови спортски сали низ Македонија

Спортските сали придобивка и за учениците, но и за жителите во општините каде што се изградени

spiro ristovski

Поврзани вести

Вкупно 36 нови спортски сали се изгради во изминатите неколку години во рамки на проектот на Министерството за образование и наука, за изградба и опремување на 145 училишни спортски сали, информираше денеска ресорниот министер, Спиро Ристовски.

„Во изминатите неколку години се изградени комплетно нови 36 спортски сали,  поголеми или помали во зависност од моделот и од локацијата“, рече Ристовски, која нагласи дека 16 се во градба и се очекува во следниот период да бидат целосно завршени.

Овие спортски сали, како што рече тој, ги користат не само учениците, туку и жителите на општините во кои што се изградени.

Петнаесет се во градба и се очекува во следниот период да бидат завршени, изјави денеска министерот за образование и наука Спиро Ристовски.

„Министерството за образование и наука ќе продолжи и натаму да ги гради, паралелно со проектот што го реализира Агенцијата за млади и спорт за изградба на дополнителни 35 спортски сали“, рече Ристовски, потенцирајќи дека станува збор за еден од позначајните проекти на Владата за чија реализација досега се одвоени над еден милион денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести