петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Излезноста на парламентарните избори до 17 часот е над 53 отсто

Во однос на изборните единици и гласањето за предвремените парламентарни избори најголема е излезноста во ИЕ 4 - 60,82 отсто, во ИЕ 3 - 60,11, во ИЕ 1 - 54,32, во ИЕ 5 51, 24, во ИЕ 2 49,24 и во ИЕ 6 - 43,63 отсто.

images

Последни вести

Одѕивот на гласачите до 17 часот на денешните предвремени парламентарни избори е 53,12 отсто, додека на вториот круг од претседателските избори 45,34 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).

Најголема излезност на гласачите за вториот круг од претседателските избори, според податоците што ги соопшти потпретседателот на ДИК Субхи Јакупи, има во Новаци – 71,89 отсто, а најмала во Желино 9,03 отсто.

Во однос на изборните единици и гласањето за предвремените парламентарни избори најголема е излезноста во ИЕ 4 – 60,82 отсто, во ИЕ 3 – 60,11, во ИЕ 1 – 54,32, во ИЕ 5 51, 24, во ИЕ 2 49,24 и во ИЕ 6 – 43,63 отсто.

Според избирачкиот список, право на глас на денешните предвремени парламентарни избори имаат 1.780.128, а на претседателските 1.779.572 граѓани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести