четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Изложба „Експериментален цртеж, Линија, Трета димензија“

Делата се комбинација од повеќе медиуми кои се предмет на истражување на двајцата автори, каде што експериментираат со синтетички материјали.

Горан Менков

Поврзани вести

Во организација на Друштвото на ликовни уметници на Македонија во вторник (6 мај) во 20 часот при галерискиот простор во Домот на Армијата ќе се отвори заедничката изложба насловена „Експериментален цртеж, Линија, Трета димензија“ на академските уметници Маја Танева и Горан Менков.

Станува збор за дела работени на тема „експериментален цртеж“ за која минатата година делеа заедничка награда која беше доделена од Уметничкиот Совет на ДЛУМ. Делата се комбинација од повеќе медиуми кои се предмет на истражување на двајцата автори, каде што експериментираат со синтетички материјали.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести