вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Изложба на Академскиот сликар Ниче Василев

Niche Vasilev - Katalog za PECHAT_Page_01

Поврзани вести

Во Мултимедијалниот центар „Матица ексклузив“ на 18 март (вторник) ќе биде отворена изложбата на акдемскиот сликар Ниче Василев. Познатиот уметник ќе се претстави со триесеттина дела создавани во последниве неколку години. За оваа пригода, Книгоиздателството „Матица македонска“, подготви каталог за творештвото на Василев. Изложбата ќе ја отворат писателите Ефтим Клетников и Георги Барбаровски.

Со оваа излижба „Матица македонска“ ја продолжува востановената традиција да ги афирмира високите вредности на македонските сликари и уметници. Во овој престижен салон на културата и уметноста во изминативе месеци со свои дела се претставија академските сликари Васко Ташковски, Газанфер Бајрам, Глигор Чемерски, Коле Манев, Владо Георгиевски, Симон Шемов, Павле Кузмановски, Новица Трајковски и скулпторот Илија Аџиевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести