петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Изложба на академскиот сликар Славко Упевче во Охрид

Изложбата е во организација на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и охридскиот книжевен и научен центар „Уранија“, а ќе ја отвори академик Васко Ташковски.

slavko

Последни вести

По повод 45-годишнината од творештвото на академскиот сликар Славко Упевче, вечерва во Куќата на Уранија во Охрид ќе биде отворена изложбата „Исчезнатиот Охрид“.

Изложбата е во организација на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и охридскиот книжевен и научен центар „Уранија“, а ќе ја отвори академик Васко Ташковски.

Уметничките дела на Славко Упевче во „Куќата на Уранија“ ќе бидат изложени до 25 јули.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести