сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Изложба на керамичари во Прилеп

Посетителите ќе можат да уживаат во повеќе творби од керамичари од целиот свет.

resenska_keramicka_kolonija_pokana-480x232

Поврзани вести

Изложба на дела од Ресенската керамичка колонија, утре во 19 часот ќе биде поставена во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“. Посетителите ќе можат да уживаат во повеќе творби од керамичари од целиот свет.

Ресенската керамичка колонија е формирана во 1973 година. Во овој период од 40 години, на меѓународните сесии во ателјето на Колонијата во Отешево се создадени повеќе од 1.000 уметнички дела во глина, од 238 автори, од 24 земји од целиот свет (САД, Нов Зеланд, Холандски Антили, Јужна Кореа, Данска, Швајцарија, Турција, Франција итн.) Дел од нив, околу 400, се изложени во Галеријата на современа керамика, во зградата Сарај во Ресен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести