недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Изложба на Вана Урошевиќ во Софија

izlozba

Последни вести

Пред бројни љубители на ликовната уметност, синоќа во Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, беше отворена изложбата „Невидливиот медиум на чудесното” на македонската уметница Вана Урошевиќ.

На изложбата се претставени 54 дела работени со вез на рачно обоена свила и во најголем дел неизложувани досега.

Изложбата се реализираше во соработка со Музеј на современа уметност и со поддршка на македонското Министерство за култура. Изложбата ја отворија Васко Шутаров и Елиза Шулевска, а посетителите во Софија ќе можат да ја видат до 19 март.

Најчитани вести