вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Изложба на Викториа Георгиева во „Робевци“ во Охрид

Приказни од мојата планета е трета самостојна изложба на Викториа Георгиева, позната под псевдонимот MOUSE, која вклучува шеснаесет дела кои се создадени во последните две години, додека живее во Шпанија и Бугарија.

viktoria

Поврзани вести

Во организација на Центарот за културен проток „Артерија“ в петок во 20 часот во Галерија и музеј „Робевци“ во Охрид, ќе биде отворена изложба на слики „Приказни од мојата планета“ од Викториа Георгиева.

Приказни од мојата планета е трета самостојна изложба на Викториа Георгиева, позната под псевдонимот MOUSE, која вклучува шеснаесет дела кои се создадени во последните две години, додека живее во Шпанија и Бугарија. Нејзините слики се полни со фантазии и соништа, со свет населен со чудни суштества и други пејсажи. Шеснаесетте платна се шеснаесет приватни фантазии.

Во моментов Викторија Георгиева живее во Варна, Бугарија, каде што има уметничка работилница за деца „Азбука на имагинацијата“.

Изложбата ќе трае 2 седмици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести