недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Израел ги повлекува трупите, но продолжува со воздушни напади

vojska-izrael-palestina-640x320

Поврзани вести

Израел започна со повлекување на дел од своите копнени трупи од појасот Газа, но продолжи со воздушни напиди во кои досега погинаа најмалку 9 Палестинци.

Неименуван воен портпарол изјави дека поголемиот дел од борбените трупи на територијата на Израел се вратиле утрово.

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху изјави дека синоќа ја преиспитувале својата операција за рушењето на воениот тунел на Хамас кој е под границата.

Во меѓувреме делегација на Хамас допатувала во престолнината на Египет, Каиро, на индиректни преговори за прекин на огнот кои ги посредуваат египетски и американски службеници.

Израел, претходно најави дека нема да присуствува, обвинувајжи ги припадниците н а Хамас дека ги доведуваат до заблуда меѓународните посредници.

Примирјето за кое посредуваа САД и Обединетите Нации е прекинато на 1 август, а вината за тоа израелската и палестинската страна си ја префрлуваат еден на друг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести