среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Израел го затвори преминот со Појасот Газа

Граничните премини за луѓе и стока, Ерез и Керем Шалом, се затворени на неопределено време, освен за премин на хуманитарна помош, изјави портпарол на израелската армија.

izrael

Последни вести

Израел ги затвори единствените два гранични премини со Појасот Газа кои беа во функција, соопшти денеска израелската војска, откако во петокот од палестинска територија биле истрелани ракети кон Израел, објави МИА.

– Граничните премини за луѓе и стока, Ерез и Керем Шалом, се затворени на неопределено време, освен за премин на хуманитарна помош, изјави портпарол на израелската армија.

Ракетата која е истрелана од Газа на територијата на израелската област Ешкол не предизвика човечки жртви, нити материјална штета. Тоа е прва истрелана ракета од палестинска на израелска територија од 16 септември, а втора откако официјален Тел Авив ја прекина 50-дневната офанзива врз Газа.

Договореното примирје меѓу Израел и движењето Хамас стапи во сила на 26 август, со што заврши 50-дневниот конфликт во кој загинаа 2.140 Палестинци и 73 Израелци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести