Свет

Израел: Хамас киднапира и уби тројца тинејџери

Израел: Хамас киднапира и уби тројца тинејџери

Телата на тројца израелски тинејџери биле најдени во понеделникот. Тие повеќе од две недели се воделе како исчезнати.

„Хамас се одговорни за овој грозоморен чин, и Хамас ќе плати за ова“, изјавил израелскиот премиер Нетанјаху.

Израел, по овој настан се заколна на одмазда врз Хамас, кои се сметаат за одговорни за киднапирањето и убиството на тинејџерите.

Нафтали Френкел, Гилад Шаари и Ејал Јифрах се тројцата убиени тинејери, сите на возраст од околу 16 години, а нивните тела биле најдени под карпите во близина на Халхул.