среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Израел: Хамас киднапира и уби тројца тинејџери

Телата на тројца израелски тинејџери биле најдени во понеделникот, откако повеќе од две недели се воделе како исчезнати.

israel

Последни вести

Телата на тројца израелски тинејџери биле најдени во понеделникот. Тие повеќе од две недели се воделе како исчезнати.

„Хамас се одговорни за овој грозоморен чин, и Хамас ќе плати за ова“, изјавил израелскиот премиер Нетанјаху.

Израел, по овој настан се заколна на одмазда врз Хамас, кои се сметаат за одговорни за киднапирањето и убиството на тинејџерите.

Нафтали Френкел, Гилад Шаари и Ејал Јифрах се тројцата убиени тинејери, сите на возраст од околу 16 години, а нивните тела биле најдени под карпите во близина на Халхул.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести