недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Израел и Хамас се договорија за двочасовен прекин на огнот

Израелската армија го повика жителите на областа Шаџаја да го искористат дво-часовниот прекин на огнот за да се евакуираат.

gaza11

Последни вести

Израел и Хамас денеска се договорија за кратко прекинување на копнена офанзива на израелската армија во областа Шаџаја во Газа. Израелската армија го повика жителите на областа Шаџаја да го искористат дво-часовниот прекин на огнот за да се евакуираат.

Најмалку 40 Палестинци загинаа, а околу 380 се ранети денеска при израелските напади врз населбата Шаџаја во источниот дел на градот Газа. Израелските сили изутрината ги засилија копнените напади врз појасот Газа од каде илјадници жители се обидуваат да побегнат,додека на улиците во градовите може да се видат голем број загинати и повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести