четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Израел изврши воздушни напади врз Сирија

israel-jet-figher_2481583b

Поврзани вести

Израелската армија извршила воздушни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор за прекуграничниот напад во кој загина едно дете.

Извршен е напад врз девет цели и сите се директно погодени, стои во соопштението на израелската армија.

– Вчерашниот напад беше непредизвикан чин на агресија против Израел и претставува директно продолжување на последните напади во областа. Израел нема да толерира каков бил обид за кршење на израелскиот суверенитет и ќе дејствува со цел да ги заштити цивилите на Израел, изјави портпаролот на изралеската армија полковник Петер Лернер.

Во близина на сириската граница на Голанската Висорамнина вчера експлодира едно возило при што загина 15-годишно момче, а неговиот татко е повреден. По инцидентот израелските тенкови отворија оган врз Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести