понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Израел ја шири копнената офанзивата во Газа, синоќа 20 нови жртви

Очевидци јавија дека израелски тенкови влегле во Газа и дека стотици жители ги напуштиле своите домови.

izrael

Последни вести

Повеќе од 20 Палестинци се убиени во текот на ноќта во Појасот Газа откако Израел ја прошири копнената офанзива против Хамас на 13- от ден од почетокот на судирите. Израелската страна објави дека копнената операција е неопходна за да се се уништат тунелите на Хамас ископани кај границата со Израел кои не можеле да ги уништат од воздух.

Очевидци јавија дека израелски тенкови влегле во Газа и дека стотици жители ги напуштиле своите домови.
Според болнички извори има многу тела кои лежат по улиците, но огненото оружје е премногу интензивно што оневозможува амбулантните возила да стигнат до голем дел од областа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести