среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Израел ќе гради 500 домови за еврејски доселеници во Ерусалим

Old City from the Mount of the Olives

Поврзани вести

Комисија при Министерството за внатрешни работи на Израел одобри изградба на нови 500 домови за еврејски досленици во населбата Рамат Шломо во источен Ерусалим.

Претставник на Министерството за внатрешни работи, кој сакал да остане анонимен, изјави дека бројот на новите градби во Рамат Шломо, бил намален од првично планираниот, само поради еколошки причини.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Џен Саки изјави дека ова одлука е во спротивност со обврските што ги презема Израел за постигнување мировен договор со Палестинците, кои бараат прекин на градежните активности на „окупираните палестински територии“.

Околу 500.000 Израелци живеат на Западниот Брег и во источен Ерусалим, заедно со околу 2,4 милиони Палестинци. Меѓународниот кривичен суд оцении дека населбите кои ќе бидат изгредени се нелагални, но Израел не се согласува со ова мислење.

Минатата недела израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нареди да започне реализацијата на планот за изградба на домови во Рамат Шломо и на 400  блокови во населбата Хар Хома во источен Ерусалим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести