петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Израел мобилизира уште 8.000 резервисти

izrael

Поврзани вести

Владата на Израел одобрила повик на дополнителни 8.000 резервисти за помош на воената операција долж границата со Појасот Газа.

Претходно беа повикани 48.000 резервисти, со што вкупниот број на мобилизираните изнесува 56.000.

Мобилизацијата започна врз основа на одобрението на Владата за воената операција, чија цел е спречување на ракетирањето на Израел од Појасот Газа.

Резервистите се потребни да ги заменат регрутите на Западниот брег и да овозможат да се распоредат долж границата со Појасот Газа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести