понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Израел не прифаќа документи со ознака држава Палестина

До неодамна Палестинците користеа термин „палестинска територија“ но логото беше сменето на средината на декември, една година откако Палестинците добија статус на држава набљудувач во ОН и покрај противењето на Израел.

palestina

Поврзани вести

Израелските власти го блокираа влезот во Израeл за 70 пациенти од појасот Газа, на кои им беше потребна медицинска помош, бидејќи имале документи со ознака „држава Палестина“ а не како што до сега било „палестинска територија“.

До неодамна Палестинците користеа термин „палестинска територија“ но логото беше сменето на средината на декември, една година откако Палестинците добија статус на држава набљудувач во ОН и покрај противењето на Израел.

„Израелците спречија на граничниот премин Ерез да поминат 70 болни луѓе кои мораат да одат во израелската болница, бидејќи на нивната молба за трансфер  е напишано „држава Палестина““ изјави официјални лице од Палестина.

Тој додаде дека оваа недела е информиран дека Израел одбива да прифати таков документ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести