сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Израел погоден од ракета испукана од јужен Либан

Ракета испукана од јужен Либан паднала во северниот дел од Израел. Се претпоставува дека ја испукала мала палестинска организација поддржувач на Хамас.

download (1)

Последни вести

Израелското воено радио соопштило дека две ракети паднале во подрачје северно од градот Кирјат Шмона. Ракетата била испукана од јужен Либан и  паднала денеска во северниот дел од Израел без да причини жртви или штети.

Едната паднала врз улица на која немало автомобили во време на нападот. Според армиски претставници цитирани од медиумот, тие напади не изгледаат дека се извршени од Хезболах која го контролира јужен Либан, пренесе „МИА“.

Се претпоставува дека сепак одговорна за ваквиот напад е мала палестинска организација која пружа поддршка на Хамас.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести