понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Израел потпиша договор за извоз на гас

Испораката на горивото ќе се одвива 20 години и ќе започне од 2016-2017 година, кога пронаоѓалиштето ќе биде активирано. На Палестинците овој гас и е потребен за придвижување на електраната во близина на градот Џенин.

gaza

Поврзани вести

Конзорциумот на компааните кои работат на развој на наоѓалишта на гас „Левијатан“ во Израел го потпиша првиот договор за извоз на гас.

Како што е наведено во официјалното соопштение на конзорциумот, купувач е „Палестина пуаер џенерејшн компани“ од Палестина.

Според условите на договорот, Палестина е подготвена да купи 4,75 милијарди кубни метри гас во вредност од 1,2 милијарда долари.

Испораката на горивото ќе се одвива 20 години и ќе започне од 2016-2017 година, кога пронаоѓалиштето ќе биде активирано. На Палестинците овој гас и е потребен за придвижување на електраната во близина на градот Џенин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести