понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Израел спречи обиди за атентати врз високи функционери

99336767

Последни вести

Израелските сили за безбедност спречиле обид на припадниците на палестинското движење Хамас за атентати врз високи израелски функционери, меѓу кои и министерот за надворешни работи Авигдор Либерман.

Специјалните служби на армијата и полицијата соопштија дека група членови на Хамас подготвувала терористички напади врз високи функционери на Израел.

Борците планирале напад со минофрлач врз автомобилот на Либерман, кој е единствениот израелски министер, кој живее на Западниот брег.

Против припадниците на Хамас се покренати обвиненија за заговор за убиство со предумисла и трговија со оружје.

Најчитани вести