вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Израелската армија бара евакуација на Палестинците

51472447

Поврзани вести

Израелската армија побарала евакуација на повеќе од 100 илјади жители во Појасот Газа. Ваквите предупредувања станаа вообичаена пракса на израелската армија пред зголемување на воздушните напади.

По шестчасовна пауза израелската армија од синоќа ги обновила нападите.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно предупредил дека војската ќе ја прошири и интензивира операцијата во Газа откако Хамас го одбил египетскиот предлог за примирје.

Израел во меѓувреме продолжил со бомбардирање, а од Појасот Газа биле истрелани десетина нови ракети врз израелска теритирија, при што загинал еден Израелец. Од друга страна пак, во изралеските воздушни напади биле убиени најмалку тројца Палестинци.

Со тоа бројот на жртви во осумдневните борби достигна 197 лица.

Одговорност за нападот презеде военото крило на Хамас, Бригадите Изедин ал Касим.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести