четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 46

Израелски авиони бомбардирале 29 мети во Газа

izlael raketiranje gaza

Поврзани вести

Израелски борбени авиони синоќа нападнале 29 палестински мети во појасот Газа како одговор на ракетниот оган на југот на Израел, соопшти тамошната армија.

Палестински очевидци рекле дека се погодени бази на Хамас и военото крило на Исламски џихад, кој ги испукал ракетите.

Израел во меѓувреме ги затвори граничните премини со појасот Газа. Претходно повеќе од 30 ракети паднале во Израел, а некои погодиле и населени места, додека најмалку три ги пресретнал ракетниот штит „железна купола“.

Станува збор за најжестокиот ракетен напад од ноември 2012-та година, кога израелската војска осум дена го бомбардирала појасот Газа како одговор на засиленото ракетирање.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести