среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Израелскиот парламент бира нов претседател

Израелскиот парламент, Кнесет, треба да избере нов претседател бидејќи на сегашниот, Шимон Перес му истекува мандатот.

ShimonPeres_1503238c

Поврзани вести

Израелскиот парламент, Кнесет, треба да избере нов претседател бидејќи на сегашниот, Шимон Перес му истекува мандатот.

Перес (90), најави дека нема да биде во трка за нов седумгодишен мандат, иако испитувањето на јавното мислење покажало дека има поддршка од 63 отсто од израелците.

Засега од кандидатите ниеден се нема наметнато како фаворит, иако аналитичарите сметаат дека за претседател би можел да биде избран поранешниот претседател на Кнесетот, Рувен Ривлин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести