петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Извадени повеќе од 40 тела во зоната на потрага по авионот на „Ер Азија“

avion

Последни вести

Над 40 тела се откриени денеска во Јаванското Море во рамки на потрагата по авионот на малезиската компанија „Ер Азија“, што исчезна во неделата со 162 патници, изјави портпарол на индонезиската морнарица, пренесе МИА.

Военото радио соопшти дека воениот брод „Бунг Томо“ досега извадил од водата 40 тела и дека бројот се зголемува.

– Тие имаат многу работа сега, изјави Манахан Симорангкир.

Во зоната на спасувачки операции утре ќе бидат пренесени со специјален авион роднини и блиски на патниците од исчезнатиот авион, објави весникот „Стар“, пренесува ТАСС.

Роднините не замолија за помош да го видат местото, каде се претпоставува дека паднал авионот. Тие веруваат дека со своето присуство и молитви ќе помогнат авионот да биде побрзо откриен, обајви шефот на индоензиската филијала на „Ер Азија“ Суну Видтмоко.

Според него во регионот ќе бидат пренесени со Ербас А320 вкупно 180 лица, вклучително новинари.

(ФОТО: Ројтерс)

Најчитани вести