петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Извештајот за мизерија на КАТО – пропаганда на СОРОС

katooo

Последни вести

Като институтот ја рангираше Македонија на 12 то место по мизерија во светот, а медиумите финансирани од СОРОС  експресно ја пренесоа веста за извештајот.  За извештајот на овој институт вчера се огласи и опозициската СДСМ, но притоа никој не посочи чиј е овој Институт и кој го финансира истиот, пишува „Република“.

Институтот има јасни врски со СОРОС. Индиректно и директно. За волја на вистината тој е формиран во 1974 година од браќата Дејвид и Чарли Кох. Браќата се исто толку контроверзни милијардери колку и самиот СОРОС.

-Не се работи за никаков научен институт  туку за класична тинк-тенк лоби организација многу често обвинувана во американските медиуми за лобирање за приватни бизнис интереси. Магазинот Форбс во сторија насловена “The Kochs Aren’t the Only Funders of Cato” пишува дека браќата Кох го финансираат овој Институт со десетици милиони долари, пренесува Република.

На списокот финансиери и мрежата која ја објавуваат јасно стои дека еден од финансиерите е Џорџ Сорос. Меѓу другото тој гостувал и на трибини организирани од овој Институт, а на веб страната на Институтот е опишуван како филантроп, хуманист и донатор. Ова е еден од низата на Институти кој се користени од СОРОС за пропаганда.

Најчитани вести