сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 56

Извештај: Големите градови можат да бидат погодени од катастрофални поплави

poplavi

Поврзани вести

По климатските промени до 2060 година повеќе од една милијарда луѓе ќе живеат во големите градови кои ќе бидат подложни на катастрофални поплави, предупредуваат британските експерти.

САД, Кина и Индија се меѓу државите кои се најзагрозени, а со најголема опасност ќе се соочат индиските градови Калкута и Мумбај, се посочува во најновата студија на британската хуманитарна организација „Христијанска помош“, пренесува МИА.

На листата најзагрозени градови, осум се наоѓаат во Азија, а потоа следи Мајами во САД.

Во извештајот се апелира владите да преземат акции за намалување на глобалното загревање и да вложат повеќе напори во превенцијата од катастрофи.

Најчитани вести