Македонија

Извлечени полуфиналните двојки во ЛШ: Мадридски судир, Монако против Јуве

Извлечени полуфиналните двојки во ЛШ: Мадридски судир, Монако против Јуве

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, како и на Монако против Јувентус се полуфиналните дуели во фудбалската Лига на шамионите, одреди во петокот  жрепката во седиштето на европската фудбалска асоцијација УЕФА во француски Нион.

Двојките ги извлече легендарниот велшки напаѓач Јан Раш.

Првите натпревари ќе се одиграат на 2 и 3 мај, а возвратните една седмица подоцна на

Финалето од годинашнава сезона во Лигата на шампионите ќе се одигра на 3 јуни, со почеток во стандардниот термин од 20,45 часот на Националниот стадион во велшката престолнина Кардиф.