понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Извлечена опашката на авионот „Ер Азија“

timthumb

Последни вести

Екипите на воената морнарица на Индонезија рано утрово успеаја од дното на морето да ја извлечат опашката на урнатиот авион „Ер Азија“.

Истражувачите се надеваат дека во неоштетената опашка ќе ја пронајдат и црната кутија на авионот, по што ќе е утврди причината за несреќата.

Авионот на малезиската компанија „Ер Азија“, кој сообраќаше на релација Сурабаја-Сингапур, се сруши на 28 декември, а во него загинаа сите 162 патници и членови на екипажот.

Најчитани вести