недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Извршители го блокираа „Сковин“

skovin1

Последни вести

Извршниот директор на винарница од Тиквешијата „Сковин“, Перо Моцан, си дал оставка од функцијата, дознава „Нетпрес“.

Неофицијално, причината за тоа е што неколку месеци вработените не земале плата. Финансиската состојба на винаријата не е баш на завидно ниво, а извори за „Нетпрес“ велат дека извршители веќе им ги блокирале и резервоарите за вино.

Минатата година, медиумите пишуваа дека на  „Сковин“ и беше одземена лиценцата поради неплатено грозје, и дека должи 1,5 милион евра. Тогаш винарницата  се правдаше  дека главната причина за неисплатено грозје до истекот на законскиот рок била  слабата продажба на вино.

Најчитани вести