петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Извршниот директор на „Епл“, Тим Кук во колумна објави дека е геј

tim-cook1

Последни вести

Главниот извршен директор на „Епл“, Тим Кук рече дека се гордее што е хомосексуалец. Кук ја соопшти својата сексуална определба во текст објавен во „Блумберг“ бизнис и стана првиот елитен бизнис извршен директор кој јавно се изјаснил дека е геј.

Кук рече дека дека иако никогаш не ја негирал неговата сексуална ориентација, никогаш се немал јавно произнесено.

Во колумната која ја објави вчера, призна дека не било лесно да се одлучи на тој чекор, но се надева дека ќе им помогне на другите.

Кук изјави дека имал среќа што работи во компанија што ги сака креативноста и иновативноста и знае дека единствениот начин да се напредува е откако ќе ги прифатиш различностите кај луѓето.

Тим Кук го наследи основачот на „Епл“ Стив Џобс како главен изврен директор во 2011 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести