сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ја уценувале со видео снимка и и’ изнудувале пари

policija

Последни вести

Кривична пријава е поднесена против Г.Т.(33) и Б.О.(45) поради постоење основи на сомнени дека пријавените сториле кривично дело „уцена“.

Како што информираат од МВР, првопријавениот минатиот месец ја пресретнал оштетената во близина на нејзиното работно место во Ресен и со закана по безбедноста на нејзините деца ја принудил да влезе во возило кое било управувано од страна на второпријавениот.

Откако оштетената влегла во возилото Б.О. ја однел на непознато место и според исказот, истата не се чувствувала добро и не се сеќава на настанот. Две недели по настанот на работното место на оштетената дошол Г.Т. и покажал видео снимка од неа во возилото и со закана дека ќе ја покаже истата на нејзиниот сопруг и девер, а потоа дека ќе ја постави на интернет, ја принудил да обезбеди 2.000 евра. Оштетената обезбедила заем и во два наврата на првопријавениот му исплатила по 1.000 евра. Неколку дена потоа повторно дошол првопријавениот со уште едно непознато лице и на оштетената и кажал дека треба да обезбеди уште 2.000 евра.

Настанот бил пријавен во ПС Ресен на 20 ти месецов за што веднаш се преземени мерки и обезбедени докази за расчистување на настанот.

Најчитани вести