вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Јаценјук: Никој не го оспорува рускиот јазик во Украина

arsenij jacennjak

Поврзани вести

Во Украина никој не го оспорува правото на граѓаните слободно да го користат рускиот јазик, изјави привремениот премиер Арсениј Јаценјук во телевизиското обраќање до жителите на јужните и источните региони на земјата, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Законот за јазиците е функционален. Вршителот на должноста претседател, Александар Турчинов со моја поддршка како премиер донесе одлука да го остави законот за јазиците, донесен во 2012 година. Рускиот јазик во сите области каде преовладува рускојазично население, има статус на регионален. Тој е со такви можности и права како украинскиот„, истакна Јаценјук .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести