петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јацењук: Подготвени сме за отворени разговори со Русија

Украинскиот премиер истакнува дека со Русија досега немаат раскинато ниту еден билатерален договор и добрите економски односи треба да продолжат

jacenjuk

Поврзани вести

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук вели дека Киев е подготвен за отворени разговори со Русија, јавува руската новинска агенција Итар- Тасс, пренесува Нетпрес.

„Подготвени сме за отворени преговори и спремни сме да се одржуваат економски меѓу нашите земји на рамноправна основа“, вели Јацењук во телевизиската емисија „Шустер лајф“.

Јацењук потсетил дека Киев одлучил дека е против воведувањето визен режим во односите со Русија.

„Не прекинуваме ниту еден билатерален договор со Русија. Нашите луѓе имаат многу добри односи со луѓето од Русија“, рекол Јацењук.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести