петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Јацењук предложен за премиер на Украина

Се формира нова украинска Влада

ukraina-eu

Поврзани вести

Арсениј Јацењук, pроевропскиот опозициски лидер е предложен за премиер на Украина.

За министер за надворешни работи е предложен Андреј Дешчистја, додека пак за министер за финансии Олександар Шлапак.

Украинскиот парламент, за предлозите ќе се изјасни на утрешната седница.

Руските медиуми јавуваат дека дел од номинираните се од времето кога на власт беше Јулија Тимошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести