сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Јацењук реизбран за премиер на Украина

jacenjuk

Последни вести

Арсениј Јацењук со огромно мнозинство на новиот украински Парламент денеска беше реизбран на премиерската функција.

Кандидатурата на Јацењук беше поддржана од 341 пратеник, двајца беа против, а седуммина воздржани.

Новата Врховна рада, која беше избрана на 26 октомври и во неа доминираат прозападни политички сили, денеска ја одржа првата седница. 

Најчитани вести